NÁJOMNÁ ZMLUVA NA BYT
Stiahnite si zadarmo vzor nájomnej zmluvy na byt aktualizovaný pre rok 2021
Aktualizované 27.12.2021
ČO JE TO NÁJOMNÁ ZMLUVA NA BYT?
Nájomná zmluva na byt je dvojstranný právny úkon, na základe ktorého vzniká nájomný vzťah medzi prenajímateľom a nájomcom bytu. Prenajímateľ v nájomnej zmluve prenecháva nájomcovi konkrétny byt za účelom jeho dočasného užívania a nájomca sa zaväzuje mu za to uhradiť nájomné v dohodnutej výške.
V ČOM SA LÍŠI BEŽNÝ NÁJOM BYTU OD KRÁTKODOBÉHO NÁJMU BYTU?
Bežný nájom bytu, ktorý vznikol na základe nájomnej zmluvy na byt uzatvorenej v zmysle § 663 a nasl. Občianskeho zákonníka má zo zákona povahu tzv. „chráneného“ nájmu, v rámci ktorého je nájomca bytu ako „slabšia“ zmluvná strana vo viacerých smeroch osobitne chránený (zvýhodnený). Medzi najvýznamnejšie zákonné ustanovenia chrániace nájomcu patria napr. ustanovenia o tzv. bytových náhradách (§ 712 a nasl. Občianskeho zákonníka), v zmysle ktorých má nájomca pri výpovedi nájomnej zmluvy po splnení zákonných podmienok právo na poskytnutie bytovej náhrady.
Naopak, nájomná zmluva na krátkodobý nájom bytu uzavretá v zmysle zákona č. 98/2014 Z.z. o krátkodobom nájme bytu je osobitným (špeciálnym) druhom nájomnej zmluvy na byt, pri ktorej je ochrana nájomcu ako tzv. „slabšej“ strany oproti bežnej nájomnej zmluve na byt podstatne zúžená. Z tohto dôvodu je pre prenajímateľa rozhodne výhodnejšie uzavrieť s nájomcom zmluvu o krátkodobom nájme bytu.
Viac o krátkodobom nájme bytu si prečítajte v našom článku.
AKÉ SÚ NÁLEŽITOSTI NÁJOMNEJ ZMLUVY NA BYT?
Nájomná zmluva na byt by mala obsahovať tieto náležitosti:
1. Identifikácia zmluvných strán - t.j. označenie, kto je prenajímateľ a kto nájomca (identifikácia musí obsahovať minimálne meno, priezvisko, miesto trvalého pobytu a dátum narodenia fyzickej osoby, obchodné meno, miesto trvalého pobytu, dátum narodenia, miesto podnikania a identifikačné číslo fyzickej osoby – podnikateľa alebo obchodné meno, sídlo a identifikačné číslo právnickej osoby a meno a priezvisko osoby oprávnenej za túto konať).
2. Označenie predmetu nájmu - byt treba dostatočne identifikovať tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným - preto je potrebné uviesť katastrálne územie (odporúčame uviesť tiež obec a okres), číslo bytu, číslo poschodia, číslo vchodu, súpisné číslo bytového domu a parcelné číslo pozemku, na ktorom je bytový dom postavený, počet obytných miestností, príslušenstvo bytu, obytná plocha.
3. Rozsah užívania - na základe zmluvy o nájme bytu sa môže prenajímať len jedna izba v byte alebo sa môže prenajímať každá izba inému nájomcovi).
4. Výška nájomného a výška úhrad za služby spojené s užívaním bytu, alebo spôsob ich výpočtu - nie je potrebné uviesť konkrétnu výšku nájomného a úhrad spojených s užívaním bytu, avšak spôsob ich výpočtu musí byť uvedený jasne a zrozumiteľne tak, aby bolo možné určiť ich konkrétnu výšku.
5. Opis príslušenstva a stavu bytu – prenajímateľ by mal uviesť, či byt, jeho príslušenstvo a vybavenie majú v čase uzavretia nájomnej zmluvy vady, ktoré sú prenajímateľovi známe.
6. Stav meračov energií (plyn, voda, elektrika, ...) - – nie je nevyhnutné, aby bol stav meračov uvedený v nájomnej zmluve, pokiaľ sa pri odovzdaní bytu nájomcovi bude podpisovať preberací protokol, v ktorom budú tieto údaje uvedené.
POKRAČOVANIE ČLÁNKU POD REKLAMOU
JUDr. Jana Fajnorová - advokátka
Nechajte si vypracovať alebo prekontrolovať nájomnú zmluvu na byt advokátom
Využite online služby advokáta a nechajte si vypracovať nájomnú zmluvu na byt alebo si zmluvu dajte pred podpisom a sťahovaním skontrolovať.
JUDr. Jana Fajnorová - advokátka
Nechajte si vypracovať alebo prekontrolovať nájomnú zmluvu na byt advokátom
Využite online služby advokáta a nechajte si vypracovať nájomnú zmluvu na byt alebo si zmluvu dajte pred podpisom a sťahovaním skontrolovať.
ÚSTNA ALEBO PÍSOMNÁ FORMA NÁJOMNEJ ZMLUVY NA BYT?
Zákon v prípade nájomnej zmluvy nevyžaduje písomnú formu zmluvy a pre platné uzatvorenie nájomnej zmluvy vyžaduje dohoda medzi prenajímateľom a nájomcom v akejkoľvek forme. V prípade, že sa nájomná zmluva neuzavrela písomne, je však potrebné vyhotoviť o jej obsahu zápisnicu. Z dôvodu právnej istoty odporúčame nájomnú zmluvu vždy uzatvárať v písomnej forme.
PRÁVNA ÚPRAVA NÁJOMNEJ ZMLUVY NA BYT
Základná právna úprava nájomnej zmluvy na byt je obsiahnutá v Občianskom zákonníku v §685 - §719.
SLEDUJ NÁS NA FACEBOOKU
Stiahnite si zadarmo vzor nájomnej zmluvy na byt aktualizovaný pre rok 2021